Bizi arayın: 0212 - 258 36 39

Bulgaristan'da Üniversite

Bulgaristanda Universite

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi 

Avrupa'nın en ekonomik yaşam standartlarına sahip olan Bulgaristan, üniversite amacıyla da çok cazip bir öğrenci ülkesi olmaya başlamıştır. Eğitim maliyetlerinin uygunluğunun yanı sıra yaşam maliyetleri de Türkiye'den daha uygundur. Ayrıca ülkemize komşu olan Bulgaristan'a gidiş geliş maliyeti ve mesafesi ciddi kolaylık ve avantajlar sunmaktadır.

Bununla birlikte AB standartlarında Bulgaristan üniversiteleri Türkiye'den öğrenci kabul ederken LYS şartı koşmamaktadır.

Öğrenciler yalnızca lise mezuniyeti ile bölüme kabul ediliyorlar. Siz de LYS'den istediğiniz sonucu alamadıysanız ya da hiç kazanmadıysanız Bulgaristan Üniversitelerine kabul edilebilirsiniz.

Türkiye'de istemediğiniz bölümü okumak zorunda kalmayın, istediğiniz ve hayal ettiğiniz bölümü Avrupa'da kolayca okuyun!

Bulgaristan Üniversitelerine Kabul Süreci

bulgaristanda üni eğitimBulgaristan Üniversitelerine kabul sürecindeki başvuru ve vize dönemleri şöyle:

Bulgaristan'da üniversite başvurusu Haziran'da başlayıp Eylül'e kadar devam eder, yaklaşık 1 ayda sonuçlanır. Alınan kabul belgesi Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığınca onaylatılır. Bu işlem de yaklaşık 1 ay sürmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığınca verilen onaydan sonra öğrenci vize başvurusu aşamasına gelinir. 1 ay vize süresidir. 

Bulgar Üniversitelerinin Aradığı Şartlar

Üniversite için Türkiye'de lise mezunu olmak yeterlidir. 
LYS şartı yoktur.

Yalnızca lise notlarınıza bakılarak kabul verilir. 

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları lisans tamamlama programına katılabilirler. DGS gibi herhangi bir sınav yoktur.

Seçime göre eğitim dili İngilizce, Almanca, Fransızca veya Bulgarca olan bölümlere başlamadan önce ilgili yabancı dili 9 aylık hazırlık kursunda üniversite bünyesinde öğrenilir. Toefl yada IELTS belgesine sahip olan öğrenci adayları Bulgar dilinde eğitime gerek duyulmadan direkt 1. sınıfa başlayabilirler.

Bulgar Üniversiteleri Dil Hazırlık

Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Türkiye'de istemediğiniz bölüm yerine uluslar arası denkliği olan üniversitelerde istediğiniz bölümü okumak..

Türkiye'de YÖK tarafından sınavsız denklik..

Öğrenciyken Bulgaristan'daki uluslar arası marka firmalarda iş ve staj imkanı..

Avrupa'daki örneğin Alman üniversitelerinde Bulgaristan'da üniversiteden sonra Master'a kabul imkanı..

Avrupa'daki örneğin Alman üniversitelerine Bulgaristan'daki herhangi bir üniversitede 1. sınıfı tamamlayınca (hazırlık dahil 2 yıl sonra) yatay geçiş statüsünde kabul imkanı.. (Ek not: Bu amaç için Türkiye'de LYS sınavına girmiş ve barajı aşmış olma şartı aranır. Tercih yaparak kazanmış olmak gerekmez).

Bulgaristan hakkında genel bilgiler:

Bulgaristan -ülkemize sınır- Doğu Avrupada bulunuyor, batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110.994 km2'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir. Bu konumu Bulgaristanı Avrupa - Asya kavşağının ortasına yerleştiriyor. Aynı zamanda Bulgarsitan batı Avrupaya, yakın ve orta Doğuya ve Akdeniz’e erişim sağlıyor. Avrupanın en büyük ve önemli erişim koridorları Bulgaristandan geçiyor. Bu koridorlara Batı Avrupayı Orta Avrupaya bağlayan ve yakın Doğu yu Orta Doğu ya bağlayan uluslararası otobanlar da dahil.

Bulgaristan HaritasıToplam yüzölçümü: 110,994 km2
Başkent: Sofya
Resmi dili: Bulgarca
Para birimi: Leva (BGN)
Dini: Hıristiyan Ortodoks
Alan kodu: 00359

Sınırlarının uzunluğu: 2.245 km, 1.181 km toprak,
686 km nehir ve 378 km denizden oluşmaktadır.

Avrupa'da, Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi için Kayıt Zamanını Kaçırmadan Bizi Arayın!

Bulgaristanda Üniversiteler için tıklayınız.