Bizi arayın: 0212 - 258 36 39

Amerika'da Üniversite

Neden Amerika?

Yurtdışında üniversite eğitimi odaklı en çok tercihe edilen ülkelerin başında gelen Amerika’da bütçeye, kariyer ve bölgesel tercihlere, hedeflenen bölümlere göre size uygun sayısız seçenekler bulmak mümkün. 5000’in üzerinde üniversite barındıran Amerika’da yabancı öğrencinin elde edeceği avantajların başında gelen "global eğitim profili" olarak uluslararası bir nitelikten bahsedebiliriz. Fırsatlar ülkesi Amerika sloganıyla cazibesini korumaya devam eden Amerika bilim ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla dünya ekonomisine de yön vermekte. Nüfusu 327 milyon olan Amerika’da 800.000’den fazla yabancı öğrenci bulunuyor.

Amerikan Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Şartları

Lise mezuniyeti ile sunacağı başarı ortalaması ile bazı üniversitelerin ön gördüğü SAT, ACT gibi sınavlar bulunmaktadır. Amerika’da ve başvuru yaptığı üniversitede okuma planını açıklayan niyet mektubu ve dil seviyesi üniversiteye kabulde önemli rol oynar. Bazı üniversiteler dil yeterliliğini kendisi ölçmek için test uygulasa da genel olarak geçerli kabul edilen TOEFL ile dil seviyesi belgeleniyor. Bu genel kriterleri baz alarak hedeflenen üniversitelerde her birinin spesifik başvuru şartlarına göre özel olarak hazırlanmak gerekir.

Amerika'da Eğitim Sistemi

En zengin bölüm yelpazesine sahip Amerikan üniversitelerinin farklı öğrenim ücretleri, farklı başvuru koşulları bulunmaktadır. Bununla birlikte mezuniyet aşamasına kadar edinilen teorik ve pratik bilgi ve becerilerle mesleki iş hayatına hazır hale gelmeniz sağlanmaktadır. Öğrenim süresi 4 yıldır. Community College gurubu okullar Meslek Yüksek okulu gibi 2 yıllık olsa da Türkiye’dekinden farklı olarak sınavsız şekilde 4 yıllık üniversitelere 3. Sınıftan geçiş hakkı sağlamaktadır.

Ayrıca spesifik olarak hedeflenen bölüme hazırlık amacıyla sunulan Pathway programları bazı üniversitelerde akademik yıldan sayılabilmektedir.

Amerika'da Çalışma İzni

Uluslararası öğrenciler tarafından en sık sorulan sorulardan biri, ABD'de Çalışabilir miyim? Neyse ki, cevap evet, ancak bu bazı sınırlamalarla uygulanmakta. Uluslararası öğrencilere ilk akademik yıllarını tamamladıktan sonra kampüs dışında çalışmalarına izin verilir. Bu programlar, Opsiyonel Pratik Eğitim (OPT – Optional Practical Training) ve Müfredat Pratik Eğitimidir ( CPT – Curricular Practical Training) şeklinde sınıflandırılır.

OPT – Optional Practical Training Nedir?

İsteğe Bağlı Pratik Eğitim programı‘ (OPT), Amerika Birleşik Devletleri'nde öğrencilerin, eğitim alanlarıyla ilgili olarak 12 aya kadar geçici olarak çalışmalarına izin veren bir programdır. F-1 vize öğrencileri ilk akademik yıllarını tamamladıktan sonra OPT almaya hak kazanırlar. OPT, eğitiminizi tamamlamadan önce veya sonra yapılabilir, ancak toplamda sadece 12 ay çalışmanıza izin verir.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) gibi belirli alanlarda derecelerini tamamlamış olan F-1 vizesine sahip uluslararası öğrenciler, OPT istihdam imkanını mezuniyet sonrası da devam ettirebilir ve 24 ay uzatabilirler.

CPT – Curricular Practical Training Nedir?

Müfredata Dayalı Pratik Eğitim (CPT), F-1 vizesiyle Amerika’da bulunan uluslararası öğrencilerin, maaşları, ücretli veya ücretsiz stajları veya kooperatif (co-op) eğitimi yoluyla doğrudan anadallarıyla ilgili pratik deneyim kazanmalarını sağlayan bir programdır, ve mutlaka müfredatın parçası olmalıdır. CPT programı zorunlu değildir ve yalnızda mezun olmadan önce tamamlanabilir. Ek olarak, CPT yarı zamanlı (haftada 20 saat veya daha az) veya tam zamanlı (haftada 20 saat veya daha fazla) olabilir. Bununla birlikte, CPT'de 12 ay boyunca tam zamanlı çalışırsanız, OPT için uygunluk durumunuzu kaybedersiniz.

OPT ile CPT Arasında Fark Nedir?

OPT ve CPT arasındaki en büyük fark, bu programlar için uygun olduğunuz süre ve her programda izin verilen çalışma türüdür. OPT mezuniyetten önce veya sonra tamamlanabilirken, mezuniyetten önce CPT tamamlanmalıdır. CPT istihdamı, öğrencilerin ücretli veya ücretsiz staj, staj veya kooperatif (co-op) eğitim programında çalışmalarını sağlayan ana müfredatınızın bir parçasıdır. CPT, anadalınız tarafından istenmelidir ve eğer değilse, ders kredisi almalısınız. CPT'ye yalnızca belirli işverenler katılır. Alternatif olarak OPT, işverene özgü değildir ve staja veya kooperatife değil, genel olarak çalışmaya izin verir ve ders kredisi kazanmanıza gerek yoktur.