Bizi arayın: 0212 - 258 36 39

Almanya'da Üniversite Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

Almanya'da üniversite fiyatları

Almanya'da üniversite harç fiyatları

ogrenciler

Almanya'da üniversite harç fiyatları sömestr tarifesi kapsamında ortalama 300 € düzeyindedir.

Sadece Baden-Württemberg eyaletinde 2017 kiş dönemi itibariyle ilave olarak 1.500 € sabit harç ücreti eklenmiştir.

Çoğu Alman üniversitelerindeki ücretler 170 € - 500  € arasındadır.
Almanya'da ö zel ü niversite fiyatlar ı ayl ı k   500 €  ile  1.200 €  aralığındadır.
MBA  programlarının fiyatları Almanya'da 2.500 € ile 8.000 € aralığındadır.

Devlet üniversitesi okumak için 6 ayda bir ödenen ilgili ücretlerin dışında aylık ortalama 720 € yaşam maliyeti oluşmakta. Aylık kira, sigorta, yeme içme ve ulaşım giderleri bu tutarın içinde hesaplanır.

Ulaşım masrafı üniversiteye ödenen harç ücretleri içinden karşılandığından ekstra bir harçama oluşmamaktadır; ulaşım öğrenciler için üniversitenin bulunduğu il ve belirli eyalet sınırlarında ücretsizdir.

 Sağlık sigortası fiyatları ise üniversite öncesi sil kursu aşamasındayken özel sigorta kapsamında 45 €, üniversite kaydının yapıldığı andan itibaren devlet sigortası kapsamında aylık olarak 80 – 85 € düzeyindedir

Bizi arayın Tel: 0212 - 258 36 39

Konaklama ve Yaşam Maliyetleri:

Üniversite yurtlarında konaklama fiyatları 200 € - 350 €, paylaşımlı ve müstakil oda şeklinde öğrenci evlerinde stüdyo daire vs. 350 € - 600 € arasındadır. Yaşam giderini en çok bu tip konaklama opsiyonları etkilediğinden eğitim ücretleri ortalamaya dahil edilerek hesaplandığında toplamda 650 € ile 800 € arasında bir öğrencinin aylık gideri oluşmaktadır.

Maliyete İlişkin Vize Prosedürü:

Federal Almanya Yabancılar Yasasına göre geçim teminatı 720 € olarak belirlenmiştir. Öğrenci (ulusal) vize başvurusunda bu tutarın güvenceye alınması gerekmektedir.

Geçim teminatı 2 şekilde güvence altına alınabilektedir.

  •   Almanya’da bulunan bir bankada bloke hesap açtırılması ve yıllık 8.640 € yatırılması
  •   Almanya’da yaşayan bir kişinin aylık sağlayacağı 720 €‘luk teminata ilişkin garantörlüğü

Dil okulu ücretleri kurumdan kuruma çok farklılık göstermektedir. Eğitim kalitesi bu konuda çok ciddi önem taşımakla birlikte doğal olarak fiyatları etkilemektedir.

Banka bloke heasp açtırma konusunda da ULC Yurtdışı Eğitim Danışmanlıktan destek alabilirsiniz.

Bize sorunuzu yazın

Yabancı Öğrenciler için Almanya’da Üniversiteye

Almanya Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Üniversite Yerleştirme Merkezi ( Almanya'da YÖK muadili kurum) tarafından belirlenen ve Türkiye'den yapılan başvularda tüm üniversitelerin temel ölçü olarak kabul ettiği Yerleşme Puan Cetvelinin Türkçe karşılığını hazırladık.

Aşağıdaki üniversite yerleştirme " Puan Tablosu " ile mevcut öğrenci durumunuya göre Almanya'da yerleşebileceğiniz  üniversite kabul durumunuzu şimdiden ölçebilirsiniz.

  Almanya'da Üniversite amaçlı dil ve üniversite başvuru takip işlemleriniz hakkında ULC Danışmanlıktan siz de profesyonel destek isteyin..