Bizi arayın: 0212 - 258 36 39

Almanya'da Yüksek Lisans & Master

Almanya'da Lisansüstü Programlara Kabul

Neden Almanya'da Yüksek Lisans

Üniversite Kütüphanesi

  •   Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında 20 Alman üniversitesi
  •   Dönemlik 300 € ortalama harç ücretleri ile ekonomik eğitim fırsatı
  •   Alman firmalarındaki stajlarla iş hayatına daha prestijli adım atma ayrıcalığı
  •   Mezuniyet sonrası herhangi bir iş pozisyonu ile göçmen olarak ülkede kalma imkanı

Uluslararası kariyer platformunda rekabete yön veren ve özellikle  mühendislik alanlarındaki deneyim ve sanayideki liderlik özelliğiyle Alman üniversiteleri Dünya'nın benimsediği ve saygı duyduğu eğitim kurumlarıdır.

Almanya’da master mezunları diğer bir çok ülkelerdeki mezunlara göre referans bakımından daha avantajlıdır. Çünkü Almanya gelişmiş ve çok güçlü modern bir ülke olmakla birlikte akademik öğretim kalitesini bilime üst düzeyde önem vermesine, eğitimde ve sanayideki başarısını araştırma ve disiplin kalitesine borçludur. Bunun altında yatan en önemli neden, öğretim sistemindeki teori ve pratik ilişkisidir.

Dünyanın tanıdığı ve artık günümüzde herkesin bildiği İngilizce yanında 2. yabancı dil olarak Almancayı çok iyi seviyede öğrenmiş olmak ayrıca saygıdeğer seviyede önemli bir avantajdır.

Almanya’ya yerleşerek ülkede devamlı yaşamak isteyenler üniversiteyi bitirdikten sonra herhangi bir şart sunmaksızın 1 yıl süreyle geçici oturum izni alırlar. Bu işlemin amacı iş fırsatlarını değerlendirme imkanı tanınmasıdır. Mezun olunan branşla bağlantılı herhangi bir işe kabul edildiği andan itibaren otomatikmen çalışma izniyle birlikte önce 3 yıl geçici, bu süre sonunda iş yeri değiştirmiş olunsa bile halen çalışılmaktaysa kalıcı göçmenlik vizesi (süresiz oturum kartı) verilmektedir.

Bizi arayın Tel: 0212 - 258 36 39

Almanya'da Yüksek Lisansa Kabul

Almanya'da bir yüksek lisans programına kabul için aranan kriterler 4 yıllık bir lisans programından mezun olmaktır. ECTS sistemine göre mezun olunan lisans programındaki kredi sayısı istenen seviyeden biraz daha düşük yada ders içeriği uyumsuz olan transkriptlerde Alman üniversiteleri başvuruyu kabul etmekle beraber adaydan master devam ederken ilk 1 yıl içerisinde eksik kredilerinin tamamlanması istenebilmektedir.

Aranan not ortalaması bölüme göre değikenlik gösterir. Güncel olarak mühendislik ve işletme dallarında 2,5 ve üzeri not ortalaması master için ön görülen seviyedir. Tercih yoğunluğunun olduğu üniversiteler için yüksek not ortalaması, tercih yoğunluğu daha az olan üniversiteler için daha düşük not ortalamsı ile master kabulü açılan kontenjanla orantılı şekilde gerçekleşir. Uluslar arası tercih edilirliği yüksek bölümlerdeyse ek olarak GMAT gibi sınavlar istenebiliyor.

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitim Dili

Almanya’da çok geniş bölüm yelpazesinde sunulan yüksek lisans programlarının öğretim dili Almanca, İngilizce veya bilingual olarak tanımlanan Almanca ve İngilizce olmak üzere iki dillidir.

Eğitim Dili Almanca olan master programlarına kabul İngilizce programlara göre daha kolaydır. İngilizce programların kontenjan sınırı ve özellikle yurt dışından talebin yüksek oluşu not seviyesi düşük olan öğrenci adaylarının kabulünü olumsuz etkiliyor. İki dilde olan programlara işletme, iktisat ve MBA programları örnek verilebilir, mühendislik ve diğer alanlarda programın eğitim dili çoğunlukla yalnız Almanca, uluslar arası program kapsamında olan bölümler İngilizce olarak belirlenmiştir.

TestDaF, DSH, Sprachdiplom veya Telc C1-Hochschule sertifikaları Almanca programlar için gerekli seviyeleri, IELTS ve TOEFL sonuçları ise İngilizce programlar için gerekli dil seviyeleri belgeler.

Almanya üniversitelerinde yüksek lisans başvuruları lisans başvurusundan farklı olarak üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme çok değişen takvimlerde yapılmaktadir. Buna dikkat edilmelidir.

Bahar dönemi  son başvuru tarihleri bölüme göre Kasım, Aralık veya 15.01 (Ocak) takvimleridir.

Güz dönemi  son başvuru tarihleri bölüme göre Şubat – 15.07 (Temmuz) aralığında bir takvimidir.

15 yıllık birikimi ve deneyimiyle alanında uzman ULC Danışmanlıktan destek almak için bizi arayın!

Bize sorunuzu yazın