WhatsApp: 0541 568 75 38 | Sabit: 0212 - 258 36 39

Avustralya'da Eğitim Sistemi

Avustralyada eğitim

Avustralya'da Eğitim

Avustralya’da eğitim sistemi yurtdışındaki birçok lider ülkeler arasında olup ileri düzey gelişmiş durumdadır. Son teknoloji araçlarıyla eğitim görme imkanları, nitelikli akademisyenleri, gelişmiş eğitim programlarına sahip oluşu, Avustralya’yı, her yıl binlerce öğrencinin “ilk tercihi” haline getirmektedir. Alınan diplomalar uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Avustralya’ya giden yabancı öğrenciler için bir çok kurs seçeneği bulunmaktadır, Avustralya kanunları yurt dışından gelen yabancı öğrencilere yönelik olan kursların yüksek standartlarda olmasını, onaylı ve kayıtlı olmalarını bu kursları devamlı denetleyerek sağlamaktadır.

Avustralya'da Eğitim Kurumları 5 Kategoride Toplanır:

1. İlk ve orta dereceli okullar
2. Yüksek eğitime hazırlık
3. ELICOS okulları (Yurtdışından gelen öğrencilere İngilizce dil eğitimi veren kurumlardır. Bu kurumlar dışında, özel dil okulları ve birçok üniversitenin de İngilizce dil eğitimi veren kurumları bulunur),      
4. TAFE okulları
5. Üniversiteler

Avustralya'da Eğitim Yılı:

Avustralya'da eğitim yılı Şubat ayında başlar ve Aralık ayının sonuna kadar sürer. İngilizce dil eğitimi veren okullar ise her ay yeni kayıt açmaktadır. Yüksek öğrenim veya Üniversite öğrenimi görmeyi hedefleyen öğrenci adayları, okul başvurularını Ekim ayı içerisinde yapmalıdır.

TAFE Sistemi:

TAFE sistemi, mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşmaktadır ve öğrenciye aldığı eğitimin bitiminden sonra kariyer yapmayı hedeflediği meslekte istihdam etme olanağını sağlamaktadır. Bu programlar arasında; otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği, bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat ve telekomünikasyon, hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuvar bilimleri, patoloji ve sağlık vb. bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, grafik tasarımı, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı vb. alanlarında da kariyer edinme fırsatı bulabilmektedir.

Avustralya'da Üniversiteler

Avustralya’da 37'si devlet ve 2'si özel olmak üzere toplam 39 üniversite bulunmaktadır ve bunlar verdikleri öğretimin kalitesi ve yayınladıkları uluslararası araştırmalar ile uluslararası üne sahip olmuşlardır. Devlet tarafından finanse edilip denetlenen bu kurumların eğitim sistemi İngiliz sistemine benzer ve diplomaları tüm dünyada tanınır. Bu kurulamlara başvurup Master ve Phd eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler genellikle  kabul edilmektedir. Tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Avustralya’da eğitim 12 yıl sürmektedir bu nedenle ülkeye gelen öğrencilerin bir yıl hazırlık eğitimi (Foundation) almaları gerekmektedir. Üniversitenin yapılan başvuruları olumlu değerlendirebilmesi için öğrencinin iyi not ortalamasına ve belirli düzeyde İngilizceye sahip olması gerekmektedir... ( IELTS 6.5, TOEFL 550, TWE 4.5 )

Neden Avustralya'da Eğitim

Avustralya'nın okulları, yüksekokulları ve üniversiteleri her yıl artan sayıda yabancı öğrenci kabul ediyor. Geçen yıl Avustralya'da okuyan yabancı öğrenci sayısı 130.000'i aşıyordu. Adalarda okuyan öğrencileri de katarsak, bu sayı 157.000'i buluyor.  

Avustralya eğitiminin avantajları:

→ Yüksek standartla uluslar arası tanınan diploma
→ Uygun Eğitim ve yaşam maliyetleri
→ Güvenli ve enerjik ortamlar
→ Geniş portföyde dil, birçok bilim dallarında teknik, lisans ve master programları

- Avustralya'da bulunan kurumlar öğrencilerinin kültürel ve dini ihtiyaçlarına duyarlıdır, ve yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek olurlar
- Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir ortam sağlar 
- Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanlarımız sıcakkanlı, açık fikirli ve cana yakındır
- Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler. - Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar.
- Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Kaliteli Eğitim

Avustralya üniversitelerinin, meslek okullarının ve diğer okulların en önemli özelliklerinden biri araştırma konusunda ulaşılan yüksek standart ve çeşitliliktir. Çoğu üniversitelerde görevli olan Avustralyalı araştırmacılar 1989 - 1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmalarının %2.5'uğuna imza atmışlardır. Avustralya nüfusunun sadece 19 milyon olduğunu düşünürseniz, bu çok önemli bir başarıdır.

Avustralya'da araştırmanın gücü: 
- Merak uyandıran, stratejik araştırmalara odaklanma
- Önemli para miktarlarının rekabetçi bir ortamda tüm üniversitelere dağılması 
- Çok çeşitli para kaynakları 
- Endüstri, bilim kuruluşları ve üniversiteler arasında işbirliğine verilen önemden gelir.

Avustralyalı bilim adamları başlıca fizyoloji, tıp, kimya ve fizik dallarında olmak üzere yedi kez Nobel Ödülüne layık görülmüştür.

Avustralya'nın madencilik, zıraat, güneş enerjisi, fotonik, bioteknoloji, aviyonik ve çevre teknolojisi gibi çeşitli alanlardaki uzmanlığı ise dünyaca kabul edilmektedir.
Avustralya uluslararası öğrencilere kaliteli bir öğrenim sağlama konusunda eskiye dayanan, gelişmiş bir geleneğe sahiptir. 

İşverenler Avustralya'da öğrenim görmüş kişilerde hem mükemmel İngilizce bilgisi hem de daha bağımsız ve stratejik düşünce sahibi bir karakter bulurlar. Öğrenciler öğrenimleri boyunca hocaları ile yakın bir ilişki içerisinde olup, az öğrenciye çok hoca sayısının sağladığı avantajları tadarlar.
Avustralya'da aldığınız diploma size hayatınızda o bir adım öncülüğü verecektir. Modern özellikler ve tüm teknolojik yeniliklerle donanmış kampüsler Avustralya'da okuduğunuz süreci unutulmaz bir tecrübeye dönüştürecektir...