Almanya'da Üniversite Okumak

Almanyada eğitim

Almanyada eğitimAlmanya'da Üniversite Okumak Kolay mı? Yurt dışında eğitim artık lüks değil.. 
Kariyer hedefleyenler için bir gerekliliktir.. Eğitiminizin Kalitesinde Saklıdır..

►►► En Kritik Bilgiler.. Almanya'da Eğitim Hakkında En Çok Merak Edilenler

Almanya'daki Üniversitelere Kabul Hakkında 10 Soru - 10 Cevap

 1. Almanyada üniversite başvurusu Almanca dil yeterliliği olmadan yapılabilir mi, şartlı kabul nedir?

  Genellikle yanlış bilinen bu çok önemli prosedürün açılımı şöyledir: Herhangi bir Almanca belgesi olmadan yapılan hiç bir başvuru Alman üniversiteleri tarafından değerlendirmeye alınmaz. Vize aşamasında yapılan başvuru geçici onay amacıyla yapılan ve vize prosedürünü yerine getirmeyi amaçlayan bir ön başvuru şeklidir, şartlı kabul değildir. Şartlı kabul; Almanca dil yeterliliği sağlanınca yapılan başvuru kapsamında sadece müteakip sömestir için ilgili başvuru döneminde değerlendirilir ve bu süreçte en az Almanca C1 sertifikası ibraz edilmesi gerekir. Nihai yeterlilik DSH-2 veya TestDaF-4 belgeleriyle sağlanır. Başvuru aşamasında daha düşük seviyede Almanca ile 'ön kabul' veren üniversiteler bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmelidir ki, bu üniversiteler aslında çoğunlukla başvurunuzun teknik olarak uygunluğuna istinaden kendi sundukları dil kursu kontenjanına kabul vermektedir. Almanya'da üniversite bünyesindeki dil kurslarına kabul alarak programa devam eden öğrenciler DSH sınavını verdikten sonra veya verdikleri aşamada sınava girdiklerine dair sunacakları belge ile başlayacak olan bir sonraki sömestir için yeniden başvuru yapmalıdırlar. Bu aşamada üniversiteler kabule dönük tekrar değerlendirme yaparlar. Eğer bu süreçte başvurunuzu güncellemezseniz, işleminiz değerlendirmeye alınmayacağı için DSH sınavını geçseniz bile kayıt şansınızı kaybedebilirsiniz. Bu konu üniversiteden üniversiteye değişkenlik arz ettiğinden öğrencilerimiz için ULC olarak başvuru işlemlerini her durumda ve her dönemde güncel prosedürlere en uygun şekilde üniversitenin öğrenci işleriyle de teyitleşerek güvenle tamamlıyoruz.

 2. Vize aşamasında yapılan ilk üniversite başvurusu sırasında Almanca bilgisi ne düzeyde olmalıdır?

  Yukarıdaki tanım geçerli olmak kaydıyla vize sürecinde yapılan başvuru ön başvuru mahiyetindedir, kesin kabule dayalı olarak bağlayıcılığı yoktur. Ancak teknik olarak ilgili üniversitede okuyabilirliğinizi yada başvuru yaptığınızı onaylar. Bu onay işleminin adı 'başvuru teyididir' ve vize başvurusu sırasında kabul edilir, geçerlidir ve gereklidir.

 3. Almanca kursuna Almanya'daki özel dil okullarında mı yoksa üniversite bünyesinde mi katılmalıyım?

  Almanya'daki bazı üniversiteler kendi bünyesinde B1 seviyesinden itibaren Almancadil kursu sunmaktadır. Ancak birçok üniversite B2 seviyesinden itibaren hazırlık kursu vermektedir. Bu seviyede Almanca bilgisini sağlamak için sıfırdan öğrenen biri en az 6-8 ay özel bir dil okuluna gitmelidir. Ayrıca üniversite bünyesindeki kursların başvuru zamanıyla kurs başlangıç takvimi arasında 3-4 ay fark olduğu için bu süreyi sınava hazırlanarak geçirmek daha yararlı olmaktadır. Kurslar üniversite derslerine paralel olarak Ekim sonu ve Nisan aylarında başlamaktadır. Almanya'daki özel dil okulları da içerik olarak aynı eğitimi vermekle birlikte eğitim süresini daha seri uygulamaktadırlar. Bu da Almanca için ayrılan süreyi daha verimli kullanma avantajı sunar. Nitekim özel de olsa Almanya'daki Almanca dil okulları çoğunlukla DSH veya TestDaF sınavına hazırlık eğitimi vermekte olup bu amaçla gerekli akreditasyona da sahiptirler.

 4. LYS ile Türkiye'de bir üniversite programına yerleştim ancak bir süre sonra kaydımı sildirdim veya dondurdum. Almanyada üniversite okuyabilir miyim?

  Evet. Halen öğrenciyseniz, geçtiğimiz yıllarda kazanıp kayıt yaptıysanız veya kazanıp hiç kayıt yapmadıysanız Almanya'da üniversite okuyabilirsiniz. Ancak ister lise sonrası olsun ister kayıt dondurma sonrasında öğrencilik halinizin bitişi ile Almanya'ya gitmek istediğiniz tarih aralığı ne kadar uzun olursa vize alabilme ihtimaliniz o kadar düşer. Ancak vize engelini aşınca Almanya'da üniversite kabulünüz kesin olarak sağlanır.

 5. ÖSYM/LYS sonuç belgesi Almanya'daki üniversite başvuruları için kaç yıl geçerli?

  Böyle bir sınırlama yoktur. Esas olan YÖK tarafından belgelenmesidir. Güncel olarak kayıtlı öğrenci olup olmadığınızın da hiç bir önemi yoktur. 

 6. Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteye YGS dikey geçişle yerleştim. Almanya'da üniversite okuyabilir miyim?

  Hayır. Yerleşme mutlaka LYS ile olmalıdır.

 7. Türkiye'de 2 yıllık meslek yüksek okulu öğrencisiyim. Almanyada üniversite okuyabilir miyim?

  Evet, ancak ilk yılınız başarılı şekilde sınıf geçerek tamamlandıysa Almanya'daki bir üniversiteye Studienkolleg şartıyla kabul edilirsiniz. Ancak çok önemli kriter, 2 yıllık program mutlaka sınavla kazanılmış olmalıdır, sınavsız geçiş hakkı ile kazanılan bölüm Almanya'da kabul edilmez. Bu kapsamdaki öğrencilerin Almanya'da zorluk yaşadıklarını bildiğimiz için sadece mezun olduktan sonra gitmelerini tavsiye ederiz. 

 8. Türkiye'de 4 yıllık bir üniversitenin 1. sınıfını okudum veya 2 yıllık meslek yüksek okulunu bitirdim. Almanya'da üniversiteye başladıktan sonra Türkiye'de gördüğüm derslerim saydırlabilir mi?

  Evet, bu değerlendirme üniversite tarafından yapılmakla birlikte lisans süresinde değişiklik olmayabilir.

 9. ÖSYM yerleşme puanlarına göre kazanılan bölüm dışında başka bir bölüm okuma imkanı var mı?

  Sadece aynı alan kategorisinde ancak benzer diğer dallarda okunabilir, yani Türkiye'deki yerleşme alanı dahilinde bu mümkündür örn. MF-3 veya MF-4 gurubundan yerleşilen bölümlere muadil bölüm okunabilir, çok farklı olan diğer bölümlere kabul edilmesi Almanya'daki alanla ilgili okuyacağı üniversitede 1 sömestir veya 1 yıl öğrenim gördükten sonra mümkün olur. Örnek olarak Makine kazanan biri Elektronik yada Bilgisayar Mühendisliği okuyabilir. 

 10. Üniversiteye kayıt yaptıktan sonra bölüm değişikliği yapabilir miyim?

  Evet, ilk 2 yıl içinde yabancılar dairesi nezdinde bölüm değişikliği yapma hakkınız var. Üniversite nezdinde bu konuda bir sınırlama olmamakla beraber alan dışı farklı bir alana kabul için Almanya'da en az 1 tam yıl okumalısınız. Bir üniversite bitirince ikinci bir bölüme tamamen alakasız olsa da tüm bölümlere kabul hakkınız varAlmanyada ders

Almanyada Üniversite Okumak Hakkında 10 Soru - 10 Cevap

 1. Ortalaması düşük bir öğrenciyim. Türkiye'de istediğim üniversiteye giremedim. Almanyada okumayı başarır mıyım? Çok Önemli!

  Almanya, Türkiye'de formaliteden herhangi bir üniversiteyi kazanıp daha iyi üniversitelerde daha kolay şartlarda okunacak bir seçim değil! Evet, Türkiye'dekilerden çok daha iyi bir Alman üniversitesine gireceksiniz. Ancak gerek dil süreci, gerekse üniversiteye başladıktan sonraki adaptasyon süreci size ortalama 2 yıl kaybettirebilir. Bu aşamadan sonra da Alman liselerinden çok iyi notlarla mezun olmuş Almanlarla aynı sınıflarda aynı şartlarda eğitim alacağınız için sizden beklenen performans da aynı kalitede olacaktır. Bir Berlin Teknik, München Teknik Mühendislik mezunu BMW'ye yada Karlsruhe Teknik, Stuttgart Üniversitelerinden mezun olanlar Mercedes, Porsche'ye girebiliyorsa bunun bir sebebi var değil mi? Kültürel farklılıkları da göz önünde bulundurarak sizi bekleyen bu zorlu sürece bilinçli ve kararlı şekilde hazırlanmalısınız. 

 2. Almanyada üniversite okurken ne gibi avantajlarım ve haklarım var?

  Üniversite öğrencileri Almanya'da pek çok imkandan yararlanmaktadırlar. Toplu taşıma araçları ücretsizdir. Sağlık sigortanızdan yasal sigorta olarak bir çalışanla aynı kapsamda hizmet alırsınız. Sağlık kuruluşlarında herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yabancı öğrenci statüsünde haftalık 20 saat, yıllık 180 yarım gün çalışma hakkınız var. Alanınızla ilgili birçok staj ve iş imkanlarını değerlendirebilmektesiniz. Öğrenci statüsünde çalışırken kazancınız belirli bir tutara kadar vergiden muaf olmaktadır (yıl sonunda iade alırsınız). 

 3. Dil kursuna devam ederken çalışabilir miyim, çalışırsam kendi giderlerimi karşılayabilir miyim, üniversite ve yaşam masraflarım ne kadar olur?

  Dil kursuna devam ederken kısıtlı çalışma imkanına sahip olabilirsiniz, ancak dil yetersizliğinden hemen iş bulamaya bilirsiniz. Aslında bunu biz de tavsiye etmeyiz, zira çalışarak kurs programındaki dil sürecinizi olumsuz etkilersiniz. Fakat dil sınavını geçtikten sonra tam tersi durum söz konusu olur. Geçim masrafları öğrenci için resmi kriterlerle aylık 720 € olarak hesaplanmıştır. Öğrenciler haftalık 15-20 saat çalışarak aylık ortalama 450 € - 600 € arası kazanmaktadırlar. Almanya'da gıda tüketimi çok uygundur ancak kiralar yüksek olduğu için bu rakamlarla uygun kira fırsatlarını değerlendirerek rahatlıkla kendi geçiminizi karşılayabilirsiniz.

 4. Banka bloke hesabım her yıl yenilenmeli midir?

  Evet. Eğer size kefil oalcak gelir sahibi bulursanız bu değişikliği her zaman yapabilirsiniz. Ayrıa haftalık 20 saati geçmeyecek bir iş anlaşması ile maaşınız 670 €'yu geçiyorsa bununla da ne banka bloke hesabına ne de kefalete gerek kalmaz, kendi garantörünüz olursunuz.

 5. DSH sınavı zor mudur, ne kadar sürede verebilirim?

  Almanca kursunuzun kalitesine göre bu sınavı 8 -15 ay arası bir zamanda verebilirsiniz. Elbette sizin adaptasyonunuz ve bu süreçteki temponuz daha önemli rol oynar. 

 6. Türkiye'deki SGK kaydım Almanya'da da geçerli mi?

  Evet. Dil kursuna devam ederken özel sağlık sigortası yaptırmalısınız. Üniversite kaydınız yapıldıktan itibaren buradaki SGK'nızı Almanya'daki yasal sigortaya tanımlatabilirsiniz. Ancak kayıt haftasında bu işlem teknik olarak yetişmeyeceği için bir sömestir sonrasına kalabilir.

 7. Mezun olduktan sonra Almanya'da kalabilir miyim?

  Evet. Yabancılar dairesi tarafından 1 yıl geçici oturum verilir. Bu süre zarfında kadrolu olarak işe girerseniz süresiz olarak Almanya'da kalabilirsiniz. 

 8. Fachhochschule ile Üniversite arasındaki fark nedir?

  Kelime olarak meslek yüksek okulu gibi tercüme edilse de bu okul üniversite lisans derecesi sunan bir yüksek okuldur; pratiğe dayalı eğitim verir. Türkiye'de karşılığı yine üniversitedir. Almanya'da mühendislik alanlarında 9 Teknik Üniversiteler Gurubundan sonra bu tip okullar iş sektörlerinde daha çok tercih edilmektedir. İlgili açıklama linki.

 9. Studienkolleg nedir, kimler için geçeridir? 

  Almanya'daki üniversite kabulünün Türkiye'de 4 yıllık kazanma ile mümkün olduğu ancak lise düzeyindeki öğrenim süresinin Alman eğitim sistemine denk görülmeyen durumlarda 1 yıl uygulanan hazırlık programıdır. Buna göre lise süresi 3 yıl olanlar Almanya'da Studienkolleg ile üniversiteye kabul edilir. Şu anda Türkiye'de lise süresi 4 yıl olduğu için böyle bir sorun yoktur. Koleje başlamak için en az B1 seviyesinde Almanca öğrenmiş olmak gerekir. Frankfurt Üniversitesi gibi bazı üniversitelerde B2 itibariyle koleje başlanaktadır. 1 yıllık program kapsamında hem ileri düzey Almanca görülür hem ağırlıklı olarak okunka istenen branşla ilgili Matematik, Fizik, Sosyal gibi alanlarda eğitim görülür. 

 10.  Şu andan itibaren Almanyada üniversite okumak amacıyla firmanız aracılığı ile gitmeye karar verirsem süreç nasıl işler?

  Bizimle iletişime geçtiğiniz andan itibaren işleyiş ve önümüzdeki prosedürleri size daha somut tanıtıp sizden gerekli eğitim belgelrinizi alıp işlemleri hemen başlatıyoruz. İlk adımda ön başvuru teyidi alınmakta, hemen paralelinde dil kursu kaydınız yapılmaktadır. Almanya'daki geçim taahhüdünüz banka yoluyla veya bir garantör aracılığıyla belgelendikten sonra da vize sürecine rehberlik etmekteyiz. Ortalama 2 ay süren bu aşama sonunda vizeniz çıkınca Almanya'ya seyahat edersiniz. 

  Bir yıl işlemlerinizi takip etmekteyiz. Siz DSH sınavını verdiğiniz aşamada Almanya ofisimizden teknik takibinizi devam ettirip üniversite yerleştirme işlemlerinizi tamamlıyoruz. ULC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak çok yoğun şekilde Almanya'da eğitim odaklı çalışmakta olup, Almanya'da eğitim görmüş deneyimli danışman ekibimizle ve Almanya ofisimizdeki uzman kadromuzla hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Almanya'da üniversite eğitimi için bizden profesyonel destek alabilirsiniz?  
symbol-telefon  0212 258 36 39 - Email: info@ulc-turkey.com